Augmented Reality

Czym jest rzeczywistość rozszerzona?

Rzeczywistość rozszerzona [AR] to technologia, polegająca na nakładaniu wirtualnych obiektów 3D - generowanych w czasie rzeczywistym - na obraz świata rzeczywistego, przy pomocy urządzeń przetwarzających obraz. Mogą to być okulary, kamery, smartfony czy tablety. W technologii AR wirtualne obiekty dostosowują się pod względem swojego wyglądu w analogiczny sposób, w jaki fizyczne obiekty robią to w świecie rzeczywistym. Od kilku lat znajduje ona szerokie zastosowanie, m.in. w grach, aplikacjach do nawigacji, do aranżacji wnętrz, edukacyjnych, zakupowych i wielu innych.

Firma PTC od 2015 roku jest właścicielem wiodącej na świecie technologii AR | VR – Vuforia. Technologia ta, nabyta od firmy Qualcomm, pozwoliła na stworzenie i rozwój jej przemysłowych zastosowań. Vuforia umożliwia przedsiębiorstwom przemysłowym tworzenie treści i udostępnianie jej w technologii AR.

Dynamiczne informacje kontekstowe oraz dane 3D nakładane są na obraz fizycznego obiektu. Szybki dostęp do informacji dotyczącej struktury produktów oraz wykorzystywanych w niej komponentów pozwala w pełni zrozumieć budowę produktów oraz wizualizować procesy ich montażu czy serwisowania. Treści - dzięki wykorzystaniu urządzeń optycznych [Microsoft HoloLens/ HoloLens 2, Realwear, Vuzix] lub mobilnych [smartfony, tablety] - dostępne są dla użytkownika w czasie rzeczywistym. Rodzina produktów PTC Vuforia obejmuje kilka aplikacji, z których każda odpowiada za realizację innych zadań.

Środowisko rzeczywistości rozszerzonej dla rozwiązań przemysłowych

Zastosowanie technologii AR w warunkach przemysłowych otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie dostarczania i współdzielenia informacji wizualnej oraz wykorzystania jej w tworzeniu wirtualnych przewodników, instrukcji obsługi, instrukcji procesowych [np. montażu], wirtualnych aplikacji serwisowych, etc. Technologia ta doskonale wspiera również procesy grupowej komunikacji, wizualizacje symulacji funkcjonalnej, aplikacje szkoleniowe, czy prezentacje marketingowe i reklamowe [np. demonstracje prototypów].

Aplikacje przemysłowej rzeczywistości rozszerzonej budują istotną wartość dla przedsiębiorstwa i są kluczowe dla optymalizacji procesu zarządzania cyklem życia produktu. Zapewniają one wymierny efekt pod warunkiem, że są właściwie dopasowane do pełnienia specyficznych funkcji biznesowych. Wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej buduje wartość biznesową firmy oraz zapewnia wzrost rentowności w kluczowych obszarach.

PTC Vuforia: optymalne rozwiązanie AR

Aplikacje wchodzące w skład platformy PTC Vuforia są odpowiedzią na bardzo zróżnicowane wyzwania, przed którymi stają nowoczesne przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy produkty z rodziny Vuforia: ich charakterystykę, kluczowe funkcjonalności i optymalnie sposoby wykorzystania. Dzięki unikalnej w swojej klasie technologii komputerowego “widzenia”, rozpoznawania i śledzenia obiektów, a także możliwościom wykorzystywania szerokiej gamy urządzeń mobilnych i optycznych, oprogramowanie z grupy funkcjonalnej PTC Vuforia jest uważane za lidera na rynku przemysłowej rzeczywistości rozszerzonej. Jest aktualnie wykorzystywane i rozwijane przez ponad 600 000 zarejestrowanych deweloperów i setki przedsiębiorstw z różnych gałęzi przemysłu. 


 

Vuforia Instruct

 

Tworzenie i współdzielenie instrukcji

Podnoszenie kwalifikacji pracowników

Braki w umiejętniościach pracowników, coraz większa złożoność procesów oraz rosnące wymagania klientów to czynniki znacząco wpływające na jakość produktów. Cyfrowa transformacja oraz technologie takie, jak AR aktywnie pomagają w ograniczeniu ujemnych skutków tych czynników.

Wykorzystanie Vuforia Instruct w przedsiębiorstwach przemysłowych pozwala na skalowanie poziomu przyswajania wiedzy przez pracowników, poprawę jakości i zgodności ze standardami oraz zwiększenie pewności działań i efektywności.

Dowiedz się więcej o Vuforia Instruct >>>

 


 

Vuforia Expert Capture

 

Rejestrowanie procedur

Udostępnianie specjalistycznej wiedzy

Firmy produkcyjne na całym świecie mają problem z obsadzeniem stanowisk pracy ze względu na brak wykwalifikowanego personelu. W połączeniu z dużą liczbą pracowników odchodzących na emeryturę i coraz wyższymi wymaganiami BHP, tworzy to ogromną potrzebę transformacji. Vuforia Expert Capture umożliwia rejestrowanie i przekazywanie wiedzy najbardziej doświadczonych pracowników całemu zespołowi. Łatwy dostęp do standaryzowanych instrukcji zwiększa wydajność pracowników i redukuje błędy oraz opóźnienia, a wszystko to przy zachowaniu najwyższych standardów BHP.

Dowiedz się więcej o Vuforia Expert Capture >>>

 


 

Vuforia Chalk

 

Zdalne wsparcie ekspertów

Współpraca na żywo

Rzeczywistość rozszerzona [AR] wspiera pracowników produkcji oraz serwisu w szybkim rozwiązywaniu problemów dzięki pomocy ze strony ekspertów i wykorzystaniu ich doświadczenia.

Vuforia Chalk to potężne narzędzie umożliwiające ekspertom i pracownikom technicznym zdalną współpracę i komunikację oraz natychmiastową reakcję w przypadku skomplikowanych lub nowych problemów.

Dowiedz się więcej o Vuforia Chalk >>>

 


 

Vuforia Engine

 

Elastyczność

Precyzyjne opcje śledzenia


Vuforia Engine jest „okiem” aplikacji AR oraz technologią odpowiedzialną za tzw. komputerowe widzenie obiektów i ich otoczenia. Pozwala aplikacji na rozpoznawanie i „rozumienie” rzeczywistości, w kontekście której umieszczana będzie zawartość cyfrowa. 

Dowiedz się więcej o Vuforia Engine >>>

 

 


 

Vuforia Studio

 

Tworzenie skalowalnych doświadczeń AR

Vuforia Studio to środowisko, które bez konieczności programowania, pozwala definiować i publikować skalowalne doświadczenia rzeczywistości rozszerzonej [AR].Wykorzystując oprogramowanie Vuforia Studio, eksperci z danej dziedziny mogą definiować i publikować bogate w treść i łatwe w odbiorze doświadczenia AR. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi graficznemu aplikacji, wykorzystaniu możliwości importowania plików CAD oraz uniwersalnemu wsparciu dla przeglądarek, Vuforia Studio pomaga poprawić wydajność wspieranych procesów tak, aby zapewnić najwyższą jakość produktów oraz szybszą reakcję na potrzeby klientów.

Dowiedz się więcej o Vuforia Studio >>>

 


 

Chcesz wiedzieć więcej o AR? Sprawdź:

 

do góry
powrót

© 2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone. 3D PRO Sp. z o.o.
design by fast4net


YT Linkedin FB
Zapisz się do newslettera
* pola obowiązkowe
*Przeczytałem/am i zrozumiałem/am informacje dotyczące korzystania z moich danych osobowych, zawarte w polityce prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej od firmy 3D PRO Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty elektronicznej.